– Mi újság, van valami baj?
– Áh nincs semmi, csak fáradt vagyok...
Tipikus mindennapi beszélgetésfoszlány, ami mögött lehet van más tartalom is, de beláthatjuk, azért sok esetben érezzük magunkat folyamatosan fáradtnak. Az, hogy állandóan fáaradtak, kimerültek vagyunk, mondhatni népbetegség, a túlhajszolt nappalok velejárója. Konstans érzéssé válik ez az állapot, kialszom magam, jól eszek, sportolok és mégis ott lebeg a fejem felett ez az érzés: "ejj de ledőlnék egy kicsit semmittenni".
Anna Katharina Schaffner A kimerültség legyőzése című könyve ezt a jelenséget vizsgálja meg alaposan, történelmi, pszichológiai, társadalmi és kulturális nézőpontból. Meglepően másra számítottam, de ez a könyv értékéből semmit nem vont le.
Nem kimondottan olyan könyv ez, ami azt ígéri, "ha ezeket a tanácsokat betartod, soha nem leszel többé kimerült". Nem, nem, ez nem ad 3+1 tippet arra, mitől lehetsz energikus. Ehelyett egyfajta gondolkodásra hív: arra ösztönöz, hogy másként tekintsünk saját kimerültségünkre, és megpróbáljuk megérteni annak mélyebb okait. A szerző nemcsak a modern kor problémáira fókuszál, hanem visszatekint a múltba is: bemutatja, hogyan alakult ki a fáradtság és a teljesítménykényszer kulturális értelmezése az évszázadok során.
A szerző pszichológiai elméleteket, filozófiai nézőpontokat, történeti példákat és személyes tapasztalatokat is bemutat, hogy igazán átlássuk, milyen oldalai is lehetnek a fáradtságnak. Na és ennek van valami köze ahhoz, hogy kütyük ragadtak a kezünkhöz? Az egy dolog, hogy nehezen válunk meg manapság az okostelefonunktól, de a folyamatos inger, amit ad sem a legjobb a fáradtság kipihenéséhez. Tarts egyszer egy digitális detoxot és meglátod miről beszélek.
Schaffner könyve segít felismerni, hogy a fáradtság nem kizárólag testi tünet, hanem minden együtt áll, testi és lelki kimerültség egyaránt. Ha kicsit kikapcsolódsz, magaddal foglalkozol, pár napos szabit veszel ki, lehet a tested, vagy épp a lelked feltöltődik, de nem minden fáradtságot lehet kipihenni. Egyszerűen csak figyeljünk magunkra, a testünk jelzéseire és azok alapján reagáljunk. És azért pihenjünk is sokat.
Ajánlom mindazoknak, akik:
-
úgy érzik, folyamatosan fáradtak, de nem tudják pontosan, miért,
-
szeretnének tudatosabban viszonyulni a munkához, a pihenéshez és az energiaraktáraik beosztásához
-
nem A TUTImegoldást keresik, hanem hosszabb távon fenntartható szemléletváltást.
A könyvet ITT tudod megvásárolni!
Fülszöveg:
Vajon mitől vagyunk kimerültek? Talán elvesztettük uralmunkat az életünk felett? Vagy a világ szörnyűségei nehezednek ránk?
Talán túl tökéletesek akarunk lenni - mindenben: a munkánkban, a kapcsolatainkban, a pihenésünkben. Vagy épp ellenkezőleg: körülöttünk mindenki pörög és lohol, de mi csak a fotelunkban akarnánk ülni, nézni magunk elé, de rettegünk, hogy lustának tartanak. Vagy csak túl sok a zaj, a fény. Esetleg egész nap fel se nézünk a telefonunkból, és azt se tudjuk, ki köszönt ránk az előbb...
Anna Katherina Schaffner könyvében az orvostudományra, az irodalomra és a filozófiára támaszkodva mutatja meg, hogy a kimerültség egyidős az emberiséggel. Bemutatja a tüneteket, gyakorlati tanácsaival pedig segít legyőzni a kimerültséget - hogy újra jól érezzük magunkat.